Koučování

Rozvojový nástroj pro vás či vaše zaměstnance

Koučování

  • Je forma osobního rozvoje jednotlivců, ale i týmů. Stejně jako ve sportu, napomáhá kouč koučovanému zvyšovat výkon, řešit problémy a situace.
  • Nabízí a pomáhá se zastavit, udělat si vlastní inventuru v práci i životě a nastavit další kroky k tomu, aby koučovaný dosáhl zamýšleného cíle.
  • Je získávání zkušeností ze zkušeností, trénink všímavosti a možnost jít do hloubky.
  • Je možnost strávit čas s někým, kdo bude věnovat plnou pozornost a naslouchat koučovanému.

Nulté (úvodní) koučovací sezení je zdarma, pro koučovaného je důležité, aby mu kouč "sedl" a měl v něm důvěruCílem nultého sezení je se navzájem seznámit a definovat si alespoň přibližné cíle, kterých chce koučovaný díky koučování dosáhnout. Po nultém sezení se koučovaný má právo rozhodnout, zda s koučem bude pokračovat.

Další sezení jsou už naplánovány s ohledem na časové možnosti koučovaného i kouče. Délku jednoho sezení doporučujeme v délce 60 - 90 min. Za kratší dobu není možné jít dostatečně do hloubky a při delším sezení pracuje únava a ztrácí se efektivita.

Interval mezi sezeními je ideální v rozmezí třech týdnů, aby měl koučovaný dostatek času přemýšlet, konat a zároveň zůstal v kontaktu s řešeným tématem. Interval ale může být i kratší či delší, nejsou-li jiné možnosti.

Celkový počet sezení k dosažený daného cíle je různý. Záleží na aktivitě koučovaného, jeho vložené energii, časových možnostech a také složitosti cesty k cíli. Jsou cíle, kterých je možné dosáhnout za jedno až dvě sezení, některým cílům je potřeba věnovat více času. 

Může se stát, že kouč není odborníkem v oblasti, kterou koučovaný řeší. Je to naopak výhoda, protože nestrannostnezaujatost je jednou ze základní kompetencí kouče. Kouč neradí, neříká, co má koučovaný dělat atd. Kouč sleduje, kde je koučovaný "silný v kramflecích" , podporuje jeho silné stránky a využívá jich k nasměrování k cíli a jeho dosažení.

Koučovaným může být prakticky kdokoliv. Podmínkou ovšem je, aby se chtěl učit z vlastních zkušeností a byl schopen sebereflexe. Motivace koučovaného dosahovat cíle je kritickánezbytná pro dosažení cíle samotného.

Chcete získat více informací?

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů