Má cesta k profesi lektorky, trenérky a koučky

ve světě dospělých

V roce 2000 jsem absolvovala magisterské studium pedagogiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vystudovala jsem obor didaktikapedagogicko-psychologické poradenství a v jedné věci jsem měla jasno už během svých studií: „Chci být zprostředkovatelem rozvoje a učení druhých.“ Během studia na vysoké škole i po jejím ukončení jsem provozovala taneční školu a vyučovala tanec. Získávala jsem tak praxi v přístupu a komunikaci s mládeží, ale také s dospělými. Zároveň jsem si vyzkoušela, co obnáší řídit vlastní firmu a získávala jsem zkušenosti nejen jako učitelka tance, ale také jako manažerka, asistentka a marketérka.

Taneční školu jsem po několika letech opustila a přijala jsem nabídku prestižní vzdělávací firmy pracovat jako manažer vzdělávacích projektů. Díky tomuto významnému kroku jsem se dostala k profesnímu vzdělávání dospělých. Psal se rok 2002.

Začala jsem se setkávat s lektory a navštěvovala jsem jejich semináře. Už na prvním semináři, na který jsem se byla podívat, jsem věděla, že je to práce, které bych se chtěla v budoucnu naplno věnovat.

Ke svému prvnímu semináři jsem se dostala trochu paradoxně v okamžiku, kdy se mi nepodařilo najít lektora na téma etikety. Přijala jsem to jako příležitost a výzvu a zrealizovala jsem tak svůj první seminář.

Konečně lektorka a trenérka

O rok později jsem se stala interním trenérem v nadnárodní společnosti. Šla jsem za svým snem a začala si budovat pozici lektorky od samého počátku.

Po roce a půl jsem začala pracovat na HR oddělení jako manažer pro vzdělávání a rozvoj talentů, trenérů a manažerů. Interní lektoři a talenti byli skupiny, kterým se v té době nikdo příliš nevěnoval a nebyl pro ně vytvořen žádný vzdělávací program.  Díky tomu jsem měla možnost vytvořit ucelenou koncepci jejich rozvoje a vzdělávání a následně ji řídit a podílet se na její realizaci.

Petra Šimková
Petra Šimková

71+, 150+, 1100+, 10 600+

V roce 2007 jsem se osamostatnila a od té doby působím jako nezávislá lektorka a trenérka. Od roku 2002 jsem vytvořila přes 71 témat různých seminářů a jejich kombinací a realizovala jsem semináře pro více než 150  klientů (společností). Za dobu své činnosti jsem odškolila téměř  1 100 seminářů, tréninků, workshopů a mými semináři a tréninky prošlo přes 10 600 účastníků.  Na realizaci větších a komplexnějších projektů se podílím se svými spolupracovníky a partnerskými společnostmi.

Semináře a tréninky realizuji v českém i anglickém jazyce nejčastěji na klíč. Obsah a forma jednotlivých seminářů a tréninků jsou vždy sestavenypřizpůsobeny potřebám a požadavkům konkrétního klienta. V současné době realizuji většinu svých firemních seminářů napřímo s koncovým klientem, ale spolupracuji také s mnoha vzdělávacími agenturami především při realizaci otevřených kurzů a seminářů.   

Mezi mé klienty patří velké mezinárodní společnosti, male i střední podniky, státní správa a v případě koučování i jednotlivci.

Kromě lektorky i moderátorka

Práce lektorky a trenérky je pro mě primární a věnuji jí veškerou svou pozornost. Přesto si v průběhu roku,  zejména v zimních měsících, najdu čas a moderuji společenské akce. Jde zejména o plesy, konference a různé firemní akce. Moderování se věnuji téměř 25 let a musím říci, že praxe moderátorky mi v mé práci velmi pomohla, a to nejen v seminářích prezentačních dovedností, ale zejména ve vystupování před lidmi. Na první pohled by se mohlo zdát, že profese lektorky a moderátorky spolu nesouvisí, ale opak je pravdou. Obě profese mají mnoho společného a v mnohém se doplňují.

Petra Šimková

Spolu s lektorkou i koučka

V průběhu své práce jsem se čím dál častěji setkávala s požadavkem a problematikou  koučinku. Začala jsem tento obor studovat a zjistila jsem, že je to velmi zajímavá a atraktivní profese.  V roce 2012 jsem absolvovala akreditovaný výcvik koučů u Radvana Bahbouha, zúčastnila jsem se mnoha seminářů zaměřených na tento obor a postupně jsem se mu začala věnovat profesionálně. Být koučem pro mě znamenalo obrovskou proměnupřístupu k práci lektora a k účastníkům seminářů. Principy koučování  implementuji do své lektorské práce, která díky tomu pro mě nabrala zcela nový rozměr.

Svět se mění a kdo se nepřizpůsobí, stagnuje

Neustálé sledování moderních trendů a přístupů vnímám jako nedílnou součást své práce. V mé praxi to znamená setkávat se s osobnostmi, číst odbornou literaturu, účastnit se různých přednášek, sledovat dění ve světě rozvoje a školení, studovat on-line programy a vytvářet nové přístupy a metody ve světě vzdělávání.

On-line svět vzdělávání a rozvoje

Ačkoliv semináře a tréninky vedu osobně, v poslední době k některým vytvářím on-line programy, které prezenční semináře doplňují a rozšiřují.

Zároveň mám svůj blog v oblasti rozvoje osobnosti a vydávám e-knihy k tématům, které lidé nejčastěji zajímají.

Petra Šimková e-knihy mp3
blended learning

Novinka ke stažení

6+3 tipy pro vaše úspěšné prezentace

PDF ke stažení zdarma

Stáhněte si PDF, pomocí kterého budete umět vytvářet jednoduché prezentace, podáte profesionální výkon a zdokonalíte svá vystoupení.