Stává se vám, že když se o něco příliš snažíte, lidi i okolnosti vám hází klacky pod nohy?
Možná už jste ve svém životě zažili situace, které se nevyvíjely podle vašich představ, protože jste o ně tolik usilovali a tak tlačili na pilu, že jste jejich vývoj naopak zbrzdili. Energie, kterou jste ze sebe dávali, byla přespříliš.
Před časem jsem četla knihu mého oblíbeného autora Robina S. Sharmy Umění vést. Vysvětluje v ní principy, které jsou určeny vedoucím pracovníkům při práci s lidmi. Jenomže, když se povznesete, zjistíte, že popsané principy můžete využívat ve svém životě. Kromě spousty věcí mne zaujala jedna část týkající se právě „tlačení na pilu“. Dovolte mi s vámi sdílet malý úryvek, který vám mnohé osvětlí:
Kdysi jeden mladý student procestoval spoustu mil, aby našel slovutného duchovního mistra. Když se konečně s oním mužem setkal tváří v tvář, pověděl mu, že jeho hlavním cílem je stát se nemoudřejším mužem v zemi. Proto potřeboval nejlepšího učitele. Mistr, když viděl chlapcovo zaujetí, souhlasil, že se s ním podělí o své poznání, a vzal ho pod svá ochranná křídla.
„Jak dlouho potrvá, než dojdu osvícení?“ ptal se mladík nedočkavě.
„Nejméně pět let,“ odpověděl mistr.
„To je moc dlouho,“ řekl mladík. „Nemohu čekat pět let! Co kdybych studoval dvakrát tak usilovněji než ostatní studenti?“
„Deset let,“ zněla odpověď.
„Deset let?! No, a co kdybych studoval dnem i nocí, s veškerým možným soustředěním a zaujetím? Co pak, jak dlouho by mi pak trvalo stát se moudrým člověkem, kterým jsem vždycky chtěl být?“
„Patnáct let,“ opáčil mistr.
Mladík byl čím dál zdeptanější. „Nechápu, jak to, že pokaždé, když řeknu, že budu pracovat na dosažení svého cíle usilovněji, řeknete mi, že to bude trvat déle?“
„Odpověď je prostá,“ řekl učitel. „Pokud se jedno oko soustředí na odměnu, na zisk, zbývá pouze jedno oko k zaměření cíle.“
A právě poslední věta „Pokud se jedno oko soustředí na odměnu, na zisk, zbývá pouze jedno oko k zaměření cíle.“ vysvětluje úplně všechno. Energii, kterou vynakládáme de facto tříštíme do vícero směrů a pak se divíme, že se situace nevyvíjejí podle našich představ. Blokujeme si tak tzv. flow neboli proudění. A tak nechávejme situacím a věcem volný průběh. Nakonec se budeme divit, jaké se budou dít věci.